0
Yeni Bir Dil Öğrenmenizi Teşvik Edecek Filmler

Yeni Bir Dil Öğrenmenizi Teşvik Edecek Filmler

Film izlemek, gününüzün keyifli geçmesi dışında yabancı dil öğreniminizi pekiştirmek ve yeni diller öğrenmek için de eğlenceli yöntemlerden biridir.

 

Dinleme, konuşma ve öğrenme yeteneğinizi geliştiren filmler, aynı zamanda yeni bir dil öğrenmeniz konusunda da sizleri heyecanlandırabilir.

 

Önder Dil olarak sizlere listedeki sıralamasına göre, Fransızca,Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve İngilizce dillerinden oluşan bir film listesi hazırladık.

 

1-Amelie 

 

Audrey Tautou’nın başrolünde yer aldığı Fransız yapımı film, annesini ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatını tamir etmeye adadığını konu edinir. İnsanları mutlu ederek hayatına devam eden Amelie, acaba yalnızlığını fark ettiği an kendi hayatı için de aynı çabayı harcayacak mıdır?

 

Paris’in ara sokaklarında birbirleri ile konuşan insanları gördükçe, içiniz Fransızca’nın sıcaklığı ile kaynayacak!

 

 

 

 

2-Die fetten Jahre sind vorbei / Eğitmenler

 

Alman yapımı filmde, Jule, Peter ve Jan zenginlerin güçlerinden bunalmış bir grup gençtir. Belirledikleri zenginlerin evlerine girip, onların eşyalarına zarar vermek gibi bir yöntemle onların güçlerini azaltmak isterler. Bir gün girdikleri evlerden birinde beklenmedik bir sonuçla karşılaşırlar ve işler karışmaya başlar.

 

Üçlü arasında geçen diyaloglarla Almanca’nın inceliklerini kavrayabilir, dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Küfür geçen diyaloglarda kulaklarımızı kapatıyoruz tabii.

 

 

 

3-Amores Perros / Paramparça Aşklar ve Köpekler

 

Meksika şehrinde bir trafik kazası sonucu 3 kişinin hayatını kaybetmesiyle, Octavio kardeşinin karısı Susana ile kaçmaya karar verir. Köpekleri Cofi’yi kaçmalarına yardımcı olacak parayı elde etmek için kullanırlar. Bu aşk üçgeninden ortaya nasıl bir sonuç çıkacaktır?

 

İspanyolca her kıtada kendine has kelimeleri ve anlamları içerisinde barındıran bir dildir. Meksika’da geçen bu filmde, İspanyolca’nızı farklı bir açıdan geliştirebilir, bildiğiniz kelimelerin farklı anlamlara da gelebileceğini görerek, kelime becerinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

 

4-Il Postino / Postacı 

 

Kominist şair Pablo Neruda, siyasi sebeplerden dolayı ülkesinden uzaklaştırıldığı için, İtalya’da küçük bir adada yaşamaktadır. Adanın postanesinde çalışan Mario, mektupları dağıtırken Neruda ile tanışır ve zamanla aralarında dostluk başlar. Mario’nun da kendine ait yazdığı şiirleri vardır ve bu dostlukla Mario’da artık şiirlerini çok sevdiği dostu Neruda’nın kontrolünden geçebilecektir.

 

Pablo Neruda ve Mario’nun şiirlerinin sıkça geçtiği filmde, şiirleri cümlelerden daha kolay şekilde çevirip İtalyanca’yı daha iyi kavrayabilir ve dil becerilerinizi pekiştirebilirsiniz.

 

 

 

5-Eat, Pray, Love / Ye, Dua Et, Sev 

 

Elizabeth Gilbert’in kendi hayat tecrübelerinden yola çıkarak yazdığı kitaptan uyarlanan film, hayatta her şeye sahip olan ama bir türlü mutlu olamadığını düşünen bir kadının, hayatının keşfine çıktığı yolculuğunu anlatıyor. Sizde onunla birlikte birden fazla ülke gezip, kendinizi keşfe çıkıyorsunuz.

 

Ruhunu keşfetmek için yollara düşen Liz Gilbert, önce İtalya’ya gidip İtalyanca öğrenme hayallerini gerçekleştiriyor daha sonra Hindistan’a gidip Bali’de aşkı arıyor. Filmi izlerken her ülkeden, her dilden insanla karşılaşacaksınız.

 

 

6-Before Sunrise / Gün Doğmadan

 

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ve Amerikalı Jesse, bir tren yolculuğu esnasında tanışırlar. Yol boyu uzun sohbetlere dalan ikili, bir çılgınlık yapıp trenden iner ve 14 saat boyunca sokaklarda vakit geçirirler. İkili arasında havada kalmış diyaloglar acaba onların karşısına ne zaman çıkacaktır.

 

Yol boyunca ikili arasında geçen diyaloglar, İngilizce’nizi dinleme ve telaffuz bakımından geliştirmenize yardımcı olacak, karakterlerin tane tane konuşmaları sayesinde kelimeleri sözlüğe başvurmadan anlayabileceksiniz.

 

 

7-Before Sunset / Gün Batmadan

 

Celine ve Jesse ikilisinin tren yolculuğu esnasında tanışıp, birlikte vakit geçirmeleri üzerinden geçen 9 yılın ardından Jesse iş için Fransa’ya gider. Uçağının kalkmasına az bir süre kala, Paris’te Celine ile görüşür ve ikili aralarındaki iletişime kaldıkları yerden devam ederler. Fakat uçak saati yaklaşmaktadır, Jesse ne yapacaktır?

 

Amerikalı Jesse ve Fransız Celine’in iki farklı dilden olup, nasıl bir ortak dil oluşturduğuna şahit olacaksınız. Bu da dilinizi herkesin anlayabileceği şekilde geliştirmeniz açısından sizlere yardımcı olacaktır.

 

 

8-Before Midnight / Gece Yarısından Önce

 

Evli olduğu eşinden ayrılmış Jesse, yıllar önce tren yolcuğunda görüp, aşık olduğu Celine ile evlenmiştir. Çiftin evlilikleri üzerinden 9 yıl geçmiştir. İkili hayatlarının hangi noktasında oldukları üzerine derin diyaloglara dalarlar. ikilinin hayatlarını anlatan serinin son filmi olan Before Midnight, Yunanistan’da geçer ve Yunanca’nın nasıl bir dil olduğuna dair fikirler edinmenize yardımcı olma özelliğiyle, yeni bir dil öğrenmek isteyenlere katkı sağlayacağını düşündüğümüz bir filmdir.

 

 

 

 

Yeni bir dil öğrenme konusunda sizi teşvik edebileceğine inandığımız filmlerle Önder Dil olarak sizin için daha iyisi istiyoruz. Öğrendiğiniz dillere yeni bir tanesini daha katmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

0

Yorumlar