0
Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğreniminin Faydaları 

Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğreniminin Faydaları 

Atalarımız “Ağaç yaşken eğilir.” diyerek küçük yaşta öğrenmenin önemini yüzyıllar önce çok güzel bir şekilde özetlemiş aslında. Bu kural her alanda olduğu gibi yabancı dil öğrenme konusunda da geçerli. Küçük yaşta yabancı dil öğreniminin neden bu kadar önemli olduğuna dair aklında hiçbir soru işareti kalmaması için hazırladığımız bu içeriğe göz atarak tüm detayları öğrenebilirsin.

 

Eğlenirken Öğrenmek Koca Bir Yalan mı Yoksa Gerçek Bir Mucize mi?

önder-dil-okul-öncesi-ingilizce

“Eğlenirken öğrenmek” belki de artık en klişeleşmiş eğitim vaatleri arasında yer alıyor. Eğlendirirken öğrettiğini söyleyen çoğu yaratıcılıktan ve özgünlükten uzak teknik bir süre sonra monoton bir hal alıp, öğrencilerin sıkılmasına sebep olabiliyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri ise ezberlenmiş eğitim tekniklerinin yanı sıra yaş aralığı. His, düşünce ve dil gibi fonksiyonların gelişimini sağlayan beyin hücreleri ve sinapslar bebeklik ve çocukluk döneminin ardından edinilen yaşamsal ihtiyaçlar ve alışkanlıklar doğrultusunda büyük ölçüde işlevini yitiriyor. Bu nedenle eğlenirken kolay bir şekilde öğrenmek yaş ilerledikçe giderek zorlaşıyor.

 

“Çocuk Aklı İşte” Diyerek Geçme Tanı!

önder-dil-okul-öncesi-ingilizce-3

Çocukluk döneminden yetişkinliğe geçişte hayatta kalmayı sağlayan beceriler gelişmeye devam ederken diğerlerinin etkinliği azalıyor. Tabiri caizse insan kendiliğinden katılaşıyor ve kısıtlanıyor. Haliyle çocuğa ne kadar erken yaşta ne kadar beceri ve yetkinlik kazandırılırsa çocuğun ilerleyen dönemlerde bu yetilerini geliştirebilmesi o kadar mümkün oluyor. Bu noktada çoğu kişide olduğu gibi senin de aklında bebeklerin ve çocukların öğrenme kapasitelerine dair soru işaretleri doğmuş olabilir. Ancak buna en güzel örnek; bebeklerin ana dillerini öğrenme süreci. Bebekler, öğrenmekle ilgili hiçbir bilgi ve tecrübeye sahip olmamalarına rağmen taklit etme ve tekrarlama yöntemleriyle bir süre sonra yaşadıkları ortamdaki dili anlayabilmeye ve konuşabilmeye başlıyorlar. Sürecin bu kadar sorunsuz ve hızlı gerçekleşmesinde bebeklerin algılarındaki açıklık kadar oyunlarla ve mecbur bırakılmadan öğreniyor olmaları da büyük ölçüde önem taşıyor. Ana dilde sağlanan ve ancak kişinin bebeklik ve çocukluk dönemlerinde var olan bu süreçler, İngilizce’den Almanca’ya, Fransızca’dan İtalyanca’ya pek çok yabancı dilin öğrenilmesini de fazlasıyla kolaylaştırıyor.

 

“Çalışmadan Ders Geçmek” Nasıl Yani?

önder-dil-okul-öncesi-ingilizce-2

Küçük yaşlarda öğrenilen yabancı dil, çocuğun yalnızca dil becerileri açısından değil; aynı zamanda sosyal ve psikolojik açıdan da gelişimine katkıda bulunuyor. Kişinin küçük yaşlardan itibaren öz güvenini inşa etmesi konusunda göz ardı edilemeyecek düzeyde bir öneme sahip olan dil öğrenimi, kolayca sosyalleşebilme, sorunlara karşı akılcı yaklaşım sergileyebilme ve aritmetik düşünme gibi avantajlar da sağlıyor. Küçük yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenmenin diğer bir faydası ise kişinin öğrenim hayatı boyunca karşısına çıkıyor ve yabancı dil derslerinde kolayca başarılı olmasını sağlıyor. Böylece küçük yaşta dil öğrenen çocuklar neredeyse “yatarak” derslerinden geçiyor.

 

“Çocuğumun Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğrenmesi Herhangi Bir Sorun Oluşturur mu?” Diyenler…

önder-dil-okul-oncesi-ingilizce-eğitimi

Küçük yaşta öğrenilen yabancı dil, çocuklar için olduğu kadar aileleri için de birbirinden farklı avantajlar sunuyor. Bebeklik ve çocukluk döneminde öğrenilen yabancı dillerde herhangi bir ders geçme zorunluluğu bulunmadığı ve klasik eğitim sisteminden çok daha farklı olduğu için ebeveynlerin çocuklarını “Sınavına çalıştın mı? Ödevini mi yaptın mı?” gibi sorularla sıkıştırmasına gerek kalmıyor. Ek olarak çocuğun öğrendiği dile anne ve baba da hakimse ilgili dilin öğrenilmesini ve aradaki ilişkiyi güçlendiren diyaloglar kurmak da mümkün oluyor. Küçük yaşta yabancı dil öğreniminin faydalarını tüm detaylarıyla kavradığına göre sen de artık neden çocukların okul öncesi ve ilk okul süreçlerinde yabancı dil öğrenmeleri gerektiğini çok iyi biliyorsun.

0

Yorumlar