0
İngilizcede Telaffuz Geliştirme Yöntemleri

İngilizcede Telaffuz Geliştirme Yöntemleri

Çoğumuzun İngilizce’deki derdi söyleneni anlayıp konuşamamak. Kelimelerin anlamlarını biliyoruz ama okunuşlarında zorlanıyoruz genelde. Bunun önüne geçmek için size birkaç tavsiye vereceğiz. Telaffuzunuzu geliştirdiğiniz zaman rahatça ingilizce konuşabileceksiniz.

 

Harflerin Birebir Okunuşunu Aramayın

İngilizcede sesler sürekli değişiklik gösterdiğinden dolayı her harfin belli bir karşılığı bulunmuyor. O yüzden okunuşları ezberlemenize gerek yok. Bunu yerine kelimelerin telaffuzlarını aklınızda tutmaya çalışın.

 

Müzik Dinlerken Sözlerini De Açın

Şarkı sözlerini önünüzde bulundurarak müzik dinlemenin, telaffuzunuzu nasıl hızlı geliştireceğini göreceksiniz. Şarkıyı dinlerken sözlerini de önünüzde tutarsanız İngilizceniz gelişecektir.

 

Aksanlara Dikkat Etmeye Çalışın

İngilizce çok konuşulan bir dil olduğu için bir çok aksanı bulunuyor. Farklı aksanları birbirinden ayırt etmeye çalışırsanız İngilizcenizin gelişimine katkılı olacaktır.

 

Tekerlemelere Çalışın

Aynı Türkçede olduğu gibi İngilizceyi de akıcı konuşmak için tekerlemeler bulunuyor. Aşağıya birkaç tane örneğini bırakıyoruz. Bakalım kaç tanesini hata yapmadan okuyabileceksiniz…

 

[w], [t] ve[d] Seslerini Geliştirmek İçin:

Whenever the weather is cold.

Whenever the weather is hot.

We’ll weather the weather,

whatever the weather,

whether we like it or not.

[b] Sesini Geliştirmek İçin:

How many berries could a bare berry carry, if a bare berry could carry berries?

Well they can not carry berries

(Which could make you very wary)

but a bare berry carried is more scary!

[f] ve [sh] Seslerini Geliştirmek İçin

There was a fisherman named Fisher

who fished for some fish in a fissure.

Till a fish with a grin, pulled the fisherman in.

Now they’re fishing the fissure for Fisher.

Umarız bu tavsiyeleri uyguladıktan sonra İngilizceyi daha akıcı ve daha düzgün konuşmayı başarabilirsiniz. İngilizceyi yalnızca ders çalışırmış gibi çalışarak değil; kitap okuyarak, film izleyerek ve müzik dinleyerek eğlenceli şekilde geliştirebileceğinizi unutmayın. Şuradan birkaç film tavsiyemize göz atabilirsiniz.

0

Yorumlar