0
Çocuğunuz Sadece Yabancı Dil Öğrenmiyor

Çocuğunuz Sadece Yabancı Dil Öğrenmiyor

Çocuklarda dil öğreniminin yetişkinlere göre çok daha kolay olduğu kanıtlanmış. Yaş kriterini fırsata dönüştürmek isteyen aileler, çocuklarının dil eğitimine büyük önem veriyor. Çocuklar için dil öğreniminin sosyal ve kültürel hayata olan etkisi somut olarak gözlemlenebiliyor.

 

Peki, çocuğunuzun erken yaşta dil eğitimi almasının diğer faydaları nelerdir?

 

Özgüven Gelişimini Hızlandırır

Güçlü hissetmenin en kolay yolu özgüven sahibi olmaktır. Dil öğrenmek, gelişim çağındaki bir çocuğun özgüvenine yüksek oranda katkı sağladığından; çocuğunuza güçlü olmanın değil güçlü hissetmenin önemli olduğunu küçük yaşta öğretmiş olursunuz. Farklı bir dille konuşanları anlayabilmek, farklı dilde şarkı söyleyebilmek; ona hayata karşı kendini güçlü hissettirir.

 

Hafızanın Kuvvetlenmesini Sağlar

Dil öğrenmenin çocuklara en büyük katkıları arasında, hafıza gelişimini desteklemesi bulunuyor. Çocuğun küçük yaşta farklı dillerden sözcükler öğrenmesi, hatırlama kabiliyetini geliştiriyor. Dil öğrenimi için merkezi rolü olan beyin, bu gelişimin beraberinde diğer dillerin öğrenilmesini de kolaylaştırıyor.

Kullanılan Sinir Hücrelerinin Sayısı Artar

 

Beyinde bilgi aktarımı için kullanılan nöronların sayısı arttıkça, beyin gelişimi sağlanıyor. Küçük yaşta gelişime açık olan sinir hücreleri, dil öğrenimi ile birlikte daha aktif oluyor. Sinir hücrelerinin artışının dil öğrenmeyle desteklenmesi, geç dönem dil öğrenimi aşamasına kadar devam ediyor. Kritik dönem içinde ise dil öğrenmek için zaman harcayan çocuklarda nöron sayısının hızla arttığını söyleyebiliriz.

 

Hayal Gücü Gelişir

Küçük yaşta öğrenilen dil, yapılan eylemi dil öğrenmenin ötesine taşıyor. Farklı düşünme yeteneğinin üst seviyede olduğu bir yaşta, hayal gücü artışı ve devamlılığı; yabancı dil öğrenerek destekleniyor. İlerleyen dönemlerde çocuğunuzun çok sayıda bakış açısı geliştirmesi, özgün tutumlar sergilemesi dil öğrenmesiyle mümkün oluyor.

 

Farklı İlgi Alanları Yaratır

Dil öğrenmek, yepyeni bir dünyaya açılmak demek. Çocuklar için yabancı dil; farklı kültür ve yaşam tarzlarının görülmesi, ilgi alanlarının artmasını açısından oldukça faydalıdır. Yabancı dizi ve filmlerde etkilenmiş olduğu sahneler, dinlediği müzikler; kendi dünyasını renklendirme arzusunu yaratır. Bu sayede yavaş yavaş kendini bulma süreci başlar…

 

Dikkatin Çabuk Dağılmasının Önüne Geçer

Yapılan araştırmalar birden fazla dil bilenlerin diğerlerine göre dikkatlerini toplama konusunda daha başarılı olduklarını göstermiştir. Farklı diller üzerinde hakimiyet oluşturulmuş olması, farklı alanlarda da bu hakimiyetin kullanılmasını sağlamaktadır. Bu sayede yaptığı işe odaklanması çok daha kolay olacaktır.

 

Aynı Anda Farklı İşlerin Yapılması Kabiliyetini Geliştirir

Dikkatin gelişmesinin bir sonucu olarak, kişi aynı anda farklı işlere dikkatini verebilmektedir. Bu sayede gün içinde en çok ihtiyaç duyulan farklı işlerin bir arada yürütülmesi, dil öğrenme becerisi beraberinde gelişir. Çocuğunuzun başka başka alanlardaki başarısını aynı anda yürütebiliyor olduğunu görürsünüz.

 

Zaman Yöntemini Öğrenir

Ana dil dışında öğrenilmiş olan diller, kişinin farkındalığını arttırır. Çocuğunuzun küçük yaşlarda yabancı dil öğrenmesi, zamanın göreceliğinin farkına varmasını sağlayacak. Beraberinde zaman yöntemi becerisinin gelişmesi, gün içinde zamanın daha verimli kullanmasını sağlayacak.

 

Tüm bu olanakları elde etmek için Önder Dil Eğitim Merkezi’nin 30 yıllık tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Eskişehir ingilizce kursu hakkında bilgi almak için Önder Dil Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

0

Yorumlar